top of page

Başarmanın Kolay Yolu


Her çocuk çok başarılı olmak ister ancak sadece bazı çocukların bu başarı hedefini yakalayabildiği görülür.


Başarılı öğrencilerin genel özelliklerini incelediğimizde onları başarıya götüren davranışların altı basamaklı bir sistemden oluştuğunu söyleyebiliriz. Elbette başarıyı getiren pek çok değişken söz konusudur ama ben, bugünkü̈ yazımda davranışsal modelleri öne çıkaran bir boyuttan bahsetmek istiyorum.


Başarılı öğrenciler öncelikle derslerini çok iyi dinliyor, derslerini dinlerken önemli gördükleri yerleri not alıyor ve anlamadıkları yerleri öğretmenlerine soruyorlar. Başarılı öğrenciler evlerine döndükleri zaman öncelikle iyi bir tekrar yapıp sonrasında çok sayıda pratik yapıyorlar. Pratik yapma sürecini okul ödevlerini yapmak veya çok sayıda soru çözmek olarak düşünebilirsiniz. Başarılı öğrenciler, çok soru çözdükten sonra yapmakta zorlandıkları alanları belirleyip bu alanla ilgili aklına takılanları okulda öğretmenlerine ve arkadaşlarına soruyorlar.


Başarılı öğrencilerin altı özelliğini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Okulda dersi iyi dinliyorlar.

  2. Çok iyi not tutuyorlar.

  3. Anlamadıklarını düşündükleri yerleri soruyorlar.

  4. Eve döndüklerinde önce tekrar yapıyorlar.

  5. Çok sayıda soru çözüyorlar.

  6. Yapamadıkları yerleri öğretmenlerine, arkadaşlarına soruyorlar.

Çocuklarına ‘’nasıl öğrenileceğini’’ iyi anlatabilen ailelerin çocukları okul sürecinde çok daha rahat ve iyi öğrenebiliyor. Çocuğumuza yemek yemeyi, yatağını toplamayı, misafir geldiği zaman neler yapması gerektiğini öğrettiğimiz gibi okulda nasıl daha iyi öğrenebileceğini, anlamadıklarını nasıl soracağını da öğretmemiz; çocuğumuzun öğrenme süreçlerinde zorlanmaması ve başarılı bir eğitim hayatına sahip olması için çok faydalıdır.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page