top of page

Sorumluluk Hayatı Öğretir


Merhaba,

Sorumluluk gelişimi, çocuğun gelişiminde çok önemli bir boyuttur. Ailelerin kendi kontrollerinde çocuklarına sorumluluk vermeleri ve çocuklarının sorumluluklarını yavaş yavaş artırmaları çocuğun gelişimine çok ciddi katkılar sağlar. Aileler sorumluluk verdikçe çocuk büyümeye başlar ve daha çok şeyi daha çok yapabilir hâle gelir. Sorumluluk geliştirmede önemli basamaklardan biri çocuğun, yatağını ve odasını toplamasıdır.


Sorumluluk gelişimine katkı sağlayan diğer önemli bir süreç de çocuğun kendi kahvaltısını hazırlamayı öğrenmesidir. Çocuğumuza ne öğretirsek öğretelim, öğrettiğimiz şeyi küçük bölümlere ayırarak öğretmek ve her bölümün tekrar yaparak gelişmesini sağlamak öğrenmeyi ciddi anlamda kolaylaştırıp öğrenmenin daha kalıcı hale gelmesini sağlar.


İlkokula giden bir öğrencinin kendi kahvaltısını hazırlaması iyi ve önemli bir süreçtir. İlkokul dönemindeki bir çocuğun kendi kahvaltısını tam olarak kendisinin hazırlaması, bunu ailenin kontrolünde yapması ve birçok kez tekrarlamasıyla mümkün olur.


Çocuklara sorumluluk verilmesi bir işin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamalarına katkı sağlar. Çocuk, bir şeyleri yaparken -herhangi bir şeyi- zamanını nasıl ayarlaması gerektiği, nasıl planlama yapacağı gibi hayata dair çok kıymetli şeyler öğrenir.


İlkokulun ilk üç yılı çocuğa dengeli, sürekli olarak iyi ve kaliteli destek vermemiz onun tüm eğitim hayatının daha iyi ve verimli olmasına katkı sağlar. Öğrencinin kendi çantasını akşam yatmadan önce hazırlaması alışkanlığı, okuldan eve geldikten ve belli bir süre dinlendikten sonra ders çalışmaya başlaması, önce okulda öğrendiklerini tekrar etmesi ve sonrasında sırasıyla verilen ödevleri yapması çok kıymetlidir. Erken yaşta çocuklarımıza iyi alışkanlıklar kazandırmak, hayatlarını daha iyi ve rahat yaşamalarına büyük bir katkı sağlayacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page